bakusky

 باکو قلب تپنده آذربایجان

باکو یک انتخاب شگفت انگیز برای گردشگران است. این شهر ترکیبی زیبا از بافت کلاسیک و مدرن می باشد، جایی که برج های مدرن و سر به فلک کشیده و پر زرق برق در کنار ساختمان های کلاسیک با معماری زیبا در کنار هم هارمونی وصف نشدنی به این پایتخت داده است. آذربایجان پس از گذر از چندین امپراطوری (عثمانی، فارس و روس / شوروی)  ترکیبی غنی از فرهنگ ها و سنت ها را در خود جای داده است.

پس   استقلال آذربایجان از اتحاد جماهیر شوروی سابق، با افزایش ناگهانی پول نفت، مدرنیزه کردن باکو و نوسازی آن به سرعت انجام شد.  

   کاخ شیروان شاه ها را حتمآ ببینید

یکی از جالب ترین مکان ها برای دیدار در داخل شهر دیواره های باکو، قصر شیروان شاه است. در اوایل قرن بیستم میلادی ساخته شده ، قصر از مجموعه ای از قسمت ها شامل حمام، مناره، مسجد، مقبره و یک محوطه مسکونی  تشکیل شده است.

یک نگاه اجمالی از کاخ و برجهای شعله  را درعکس می بینید. این به وضوح باکو است : سنت در برابر مدرنیته

و هزینه ورود به آن 6 منات می باشد.

  مرکز فوق العاده مدرن حیدر علی اف

مرکز حیدر علی اف، علاوه بر برجهای شعله، یکی از معماری های برجسته باکو است. و یکی از  منحصر به فرد ترین سازه های  مدرنیستی در جهان است.

این طراحی توسط معمار عراقی-بریتانیا، معمار زاها حدید ، که اولین معمار زن بود انجام شده است.

چیزی که بیشتر از این در مورد ساختمان مورد توجه است به نظر می رسید که در خود فرو می ریزد، بدون زوایای شدید، با مواج موج شکن. این واقعا یک شاهکار مهندسی است.

حتما از نمایشگاه هنر مدرن  در داخل این مرکز دیدن نمایید.

در داخل این مرکز موزه ای درباره حیدر علی اف   و نیز مکان های دیداری و یک کافه وجود دارد. ورودی موزه مرکز حیدر علی اف 15 منات می باشد.

  قلعه دختر

این بنا در دوره حکومت ایرانیان در این شهر ساخته شده و هنوز هم دیوار نگاره هایی با رسم الخط فارسی بر روی آن نقش بسته است. این بنا در قلب توریستی شهر واقع شده و در اطراف آن بورس خرید و فروش صنایع دستی و سنتی آذری وجود دارد.

خیابان های قدیمی شهر (ایچری شهر) را بگردید

شهر قدیمی باکو چند نام دارد: شهر داخلی، شهر پیچیده یا ایچری شهر در آذربایجان. شهر قدیمی باکو، کل شهر باکو بود که فقط 7000 نفر را شامل می شد. با این حال، در اوایل دهه 1800، با تمرکز بر امپراطوری روسیه، باکو شروع به گسترش  کرد تا  به امروز که تبدیل به شهر 4 ملیون نفری شده است.

با این حال، در قدم زدن در شهر قدیمی، شما تقریبا فراموش می کنید که در بزرگترین شهر قفقاز هستید که از تبدیل به موزه های تاریخی مسکونی تبدیل شده، کاخ های سابق و فروشگاه سوغات عجیب و غریب در اینجا و آنجا عبور می کنند. مطمئنا توریستی است، اما مطمئنا یکی از چیزهای مهم در باکو است.

  موزه کتاب مینیاتور

موزه کتاب مینیاتور که بزرگترین مجموعه مینیاتوری در جهان است و توسط گینس تایید شده است (گواهی گینس آن بر دیوار  موزه نصب شده است).

تاریخچه کتابهای مینیاتوری در آذربایجان به طرز چشمگیری پیشرفته است، که بخشی از سنت نقاشی مینیاتور ایرانی است که برای قرن ها محبوب بوده است.

 

موزه کتاب مینیاتورهای باکو رایگان است. از آنجاییکه در شهر قدیمی واقع شده است حتما هنگام بازدید از شهر قدیم یک سر به آنجا بزنید . حداقل 10 یا 15 دقیقه وقت بگذارید تا آنجا را کاملا با دقت بگردید حتما پشیمون نمیشوید . این موزه حاوی بیش از 6500 کتاب از 64 کشور مختلف است که شامل سه کتاب کوچک در جهان است به اندازه 2 میلیمتر. و برای دیدن آن نیاز به میکروسکوپ است.

  مسجد بزرگ بی بی هیبات را ببینید

مسجد بی بی هیبات که در اوایل دهه 1990 پس از استقلال آذربایجان از اتحاد شوروی سابق به دست آمد، این مسجد باز سازی  شده است   که توسط نیروهای شوروی در سال 1936 منفجر شد. در نتیجه، معماری مسجد کاملا منحصر به فرد است ، با چندین پنجره بازتابنده که فقط دریچه ی دریای خزر را آشکار می کند.این  مقبره محل مهمی برای زیارت شیعیان در منطقه است.

  دیدن هنرهای باستانی در پارک ملی گوبوستان

قفقاز منطقه مهمی در توسعه تاریخ بشری بوده است و هیچ جائی که بیشتر از Gobustan (که   Qobustan در آذری نوشته شده است) پارک ملی است که در آن قدیمی ترین هنر های سنگی که قدمت آن ه حداقل 20،000 سال پیش برمیگردد،   حکاکی های سنگی شگفت آور به خوبی حفظ شده است و شما قادر به دیدن اشکال مردان و زنان، شکار مردم، مردم در قایق ها و حتی برخی بز ها هستید.

  سعی کنید از غذاهای سنتی آذربایجانی لذت ببرید

آشپزی آذری ترکیبی از پخت و پز قفقازی سنتی است، اما تحت تأثیر تاثیرات ترک، فارسی و روسی قرار گرفته است که تاریخ و همچنین مواد غذایی آن را شکل داده اند.

  چای آذری را حتمآ امتحان کنید

فرهنگ چای در آذربایجان بسیار  قدمت دارد و در وسط روز شما برای استراحت، نشستن با دوستان و لذت بردن از نوشیدن چای با دوستان .چای آذری به مشابه به چای ترکیه عرضه می شود ودر فنجان شیشه ای به شکل لاله دار بدون دسته سرو میشود،

 

  حتمآ به آتشگاه باکو یک سری بزنید

آذربایجان نشسته بر روی ذخایر نفت به ظاهر بی پایان است - تا آنجا که در مناطق خاص، زمانی که آتش سوزی آغاز شده تا به حال متوقف نشده است. این "شعله های ابدی" برای چندین دهه (و شاید حتی طولانی ترروشن مانده استو مخرب نمی باشد. بنابراین جای تعجب نیست که آذربایجان محل تولد ادیان زرتشتی.

یکی از نمونه های اصلی یک معبد زرتشتی را می تواند در خارج از باکو در معبد آتشگاه  پیدا کرد. در حالی که قدمت این معبد به قرن 17 میلادی میرسد، مهبدی که ساخته شده است یک معبد مقدس زرتشتیان برای هزارهها بوده است، پیش از ورود به اسلام در آذربایجان.

به هر حال، هنگامی که اسلام به آذربایجان رسید، معبد زرتشتی که در آن زمان معبد آتشکه بود، نابود شد و زمانی که پرستش هندوها به منطقه وارد شد و معبد کنونی را باز سازی کردند. هزینه ورود 2 منات، اما در تعطیلات رایگان است.

  شعله ابدی یانار دگ

اگر بخواهید "شعله ابدی" را ببینید، یانار داگ ارزش دیدن دارد  داستان های بسیاری در مورد آن وجود دارد.

بر اساس شنیده ها، آتش سوزی در یانار داگ توسط یک چوپان آغاز شد که بی سر و صدای یک سیگار کشید و یک آتش سوزی کوچک را آغاز کرد که در دهه 1950 آغاز شد و همچنان ادامه دارد، و دلیل علمی آن وجود مخزن گاز طبیعی در آن منطقه است.

  چرخ فلک معروف به چشم باکو ( Baku Eye )

درست در پارک بلوار باکو شما نگاهتان حتما به این چرخ فلک عظیم خواهد افتاد و هزینه آن 5 منات می باشد

این چرخ فلک با چشم انداز زیبا بر دریای خزر شمارا شگفت زده خواهد کرد. این چرخ فلک الحام گرفته از چرخ فلکی در شهر London  در  انگلستان معروف  به London Eye   می باشد.


  سالن کریستال هال که به شکل وحشتناکی زیبا میباشد را حتما ببینید

این بنا ساخته شده در سال  2012 درست هنگامی که باکو میزبان یوروویژن بود . هنرمندان   معروف مثل ریحانا، جنیفر لوپز و کریستینا آگویلرا در این سالن اجرا داشته اند.

  هنر عامیانه هنر مدرن در اطراف شهر

در شهر باکو در هر نقطه ای از شهر از این دست هنر نمایی ها به چشم میخورد مانند حلزون های رنگارنگ عجیب و غریب در مقابل مرکز حیدر علی اف ، رنگین کمان ساختار دودکش را در مجتمع شیرینشاه و یا دست های عجیب و غریب که از زمین بیرون می ریزد تا درخت را بچیند


 

 

 

 

 

 

 

نظرات