bakusky

تارگوی


خیابان نظامی به پاس بزرگداشت یاد و خاطره شاعر پارسی زبان نظامی گنجوی نامگذاری شده است که محبوبیت بسیار در میان توریست ها و حتی اهالی باکو دارد. این خیابان مقصد بسیار مناسب برای پیاده روی و خرید می باشد. قدمت این خیابان به سال 1864 باز می گردد. در آن زمان این خیابان ازغرب به شرق شهر کشیده شده بود. و از خیابان عبدالله مصطفی و قسمت‌های کوهستانی شهر تا خیابان ثابت اروجوف کشیده شده تا بنای یادبود شاه اسماعیل اول ادامه داشت. در میان مردم محلی خیابان نظامی به تارگوی ( به معنای خیابان تجاری در زبان روسی ) معروف است و این خیابان در زمان امپراطوری روسیه نامگذاری شد.

خیابان نظامی یا همان تارگوی به عنوان یکی از گرانترین خیابان های جهان معروف است جایی که میزبان تعداد زیادی مغازه ، بانک ، فروشگاه های مطابق با به روزترین مد دنیا ، کافه و رستوران های را از جمله KFC، McDonald ،... است. 

نوع معماری خیابان از سبک های مختلف مانند : رنسانس، گوتیک، کلاسیک و معماری اسلامی را در خود جای داده است و به عنوان یکی از زیباترین خیابان های باکو معروف است. این خیابان طولانی که به صورت سنگ فرش می باشد با چراغ های نورانی و بناهای زیبا ، محلی مناسب برای پیاده روی و گشت و گذار در دل فرهنگ مردم آذربایجان است. گفتنی است که مغازه های این خیابان تا پاسی از شب باز است و صبح ها نیز یکی از جذابیت های این خیابان تماشای مردمی است که برای کبوترها دانه می ریزند . در این خیابان مجسمه های زیادی وجود دارد که می توانید در کنار آنها عکس بگیرید.

تارگوی به میدان فواره منتهی می شود که شامل 12 فواره در مجاورت یگدیگر هستند . این فواره ها از دیواره های ایچری شهر تا خیابان استقلال ادامه دارد وبیشتر رویداد ها و فستیوال ها در آن برگزار می شود.

گفتنی است که تارگوی به زبان روسی معنای بازار و تجارت می دهد و در گذشته این خیابان محل خیمه گاه تجار روسی بوده که در بیرون از دیوار های شهر قدیم باکو قرار داشته . جهت خرید تور باکو و بازدید از این خیابان زیبا می توانید با کارشناسان باکو اسکای در تماس باشید.


نظرات