bakusky

شهر قدیم باکو یا ایچری شهر

شهر باکو یا همان بادکوبه در گذشته میان برج و باروهای بلندی قرار داشته که ارتفاع دیوارهای آن به 6 متر نیز می رسد و در فواصل منظم برج های دیده بانی و نظامی قرار داشته که با تسلیحات آن زمان یعنی منجنیق و کماندار مسلح گشته بود و هر گاه نیروی خارجی قصد تعرض به شهر را داشت با مقاوتی مستحکم روبرو می شد.باکوی قدیم دو بخش داشت باکوی داخل و خارج که بخش داخلی بومیان قدیمی باکو بودند و خود را برتر از ساکنان افراد بیرون حصار شهر میشمردند و اغلب آنها را مردم بی رحم بیرون شهر می نامیدند . 

درقرن نوزدهم شهر تغییرات زیادی به خود دید بخشی از دیوار نزدیک ساحل تخریب شد و ساختمان های با معماری روسی به سبک های گوتیک و باروک در شهر ساخته شد و بخشی از سنگهای دیوارهای شهر به قیمت 44000 روبل فروخته شد . در این دوره دروازهای تقی او به شهر اضافه شد .  شهر قدیم باکو دارای بناهای تاریخی زیادی است که ارتفاع بیشتر آنها از دو یا سه طبقه تجاوز نمیکند و همچنین در ساخت بیشتر بناها از سنگ های معروف قهوه ای رنگ استفاده شده و کلیه کوچه ها و خیابان های آن سنگ فرش شده و اثری از مدرنیته در آن دیده نمیشود . بناهای معروف شهر قدیم مساجد ، کاخ شروانشاه ، کاروانسراها ، قلعه دختر، و حمام های آن می باشند. در هنگام اشغال باکو توسط روسها جمعیتی در حدود 7000 نفر در شهر قدیم باکو ساکن بودند. ساخت این شهر بصورت فعلی به دهه 12 میلادی باز می گردد قلعه دختر در قرن دوازدهم ، کاروانسرا و حمام حاج قایب در قرن پانزدهم ، کاخ شروانشاه در فاصله قرن پانزده تا شانزده در شهر قدیم ساخته شده اند.
در قدیم دو دروازه شاماخی و سالیان شهر قدیم را به دنیای بیرون ارتباط می داد که پس از اشغال آن توسط روسها دروازه دیگری نیز بدان اضافه گردید و از سنگ های شهر قدیم در بناهای شهر جدید باکو نیز استفاده شد . این شهر در نزدیکی ساحل دریای خزر و چاه های نفت توسعه یافت و پس از زلزه مهیب شاماخی به مرکز فرماندهی جدید منطقه بدل گشت .
شهر قدیم محله بندی های جالبی دارد یک تقسیم بندی از طریق مساجد انجام میشود مثل محله مسجد جمعه ، محله مسجد شال ، محله مسجد محمدیار و یک نوع محله نیز به سبک اجتماعی متداول است که از آداب و پیشه مردمان برگرفته شده است مثل محله سیدها ، محله شلوار سفید ها ، محله بزباش خورها ، محله کشتی ، قایق سازها ، محله دلاک ها ، محله شوفرها ، محله نفتی ها ، محله جهودان ، محله لزگی ها و محله گیلک ها که از روی نام گذاری می توان به شغل و یا اصالت مردمان آن محله پی برد . این محله ها امروز قابل شناسایی و تفکیک برای توریستها نیستند و ممکن است برخی از افراد سالمند از حافظه خود چیزی شفاهی برای معرفی داشته باشند .

آنچه که مسلم است باکو بعد از کشف نفت اهمیت بسیار بالاتری نسبت به گذشته یافته. در سال 2008 در هنگام حفاری زیرزمینی تونل مانند به طول دویست متردر اطراف کاخ شروانشاهان کشف شد که با سکه های بدست امده مربوط به حکومت روس مشخص شده که در زمانی نه چندان دور کمونیست ها از این تونها استفاده می کردند . طبق نظریه محققی به نام ویتالی آنتونوف باکو در قرن هجدهم کانون شورش های فراوانی بوده که تعبیه اماکن زیر زمینی برای حفظ جان حاکمان بوده است . نظریه دیگر این است که این زیرگذر های شهر سباعیل را به شهر قدیم پیوند زده .
اولین مدرسه شناخته شده در شهر قدیم مربوط است به قرن دوازدهم که شخصی به نام بابا کوهی باکویی آن را اداره می نمود و در قرن چهاردهم نیز فردی به نام سید یحیی باکویی مدرسه دارالفنونی راه اندازی نمود که به تعلیم هنر و علوم پرداخت که میتوان آن را اولین دانشگاه در باکو نامید که در کاخ شروانشاه ساخته شد  پس از آن با افول حکومت شروانشاهان آموزش و پرورش در باکو رو به افول رفت ، در قرن هجدهم نزدیک به  12 ملاخانه در باکو وجود داشت که به نوعی مدارس ابتدایی بودند و توسط مساجد اداره می شدند .
برای دوره ای طولانی نماد و مرکز شهربادکوبه توسط یک درخت چند صد ساله شاهتوت بود که تمثیل این درخت  در اشعار و ترانه ها و ادبیات فولکلورمحلی تجلی می یافت . این درخت در پشت مسجد جمعه  واقع شده بود و محوطه اطراف آن محلی برای گفتگو های اجتماعی و سیاسی و مراسم ها و آیین های محلی بود . در نهایت در سال 1970 در راستای ساخت و ساز های جدید در دوره کمونیستی این درخت قطع گردید و فقط درنامی از آن باغی ماند .

 از محل های دیگر باکو که حائز اهمیت است مغازه های کتاب فروشی است که درآنها کتاب های قدیمی دست دوم بسیار جالبی وجود دارد که اگر کسی با زبان و ادبیات روسی و آذربایجانی آَشنایی دارد بسیار برای اون خوشایند خواهد بود . کاخ حاجینسکی یا همان کاخ شارل دوگل نیز معروف است زیرا که طی جنگ جهانی ژنرال شارل دوگل در این کاخ زندگی میکرده .کاروانسراهای خیمه و مولتانی نیز از دیگر بناهای جالب شهر قدیم هستند .  
در تور باکو  می توانید از جاذبه های سنتی باکو از نزدیک دیدن کنید . 


نظرات